• 0

06 Aralık 2017, 11:55 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat'ın Miili Mücadeledeki Rolü Kitaplaşıyor

Tokat'ın Miili Mücadeledeki Rolü Kitaplaşıyor

Tokat Belediyesi Kültür Yayınları'na bir yenisi daha ekleniyor.

 • Facebook Paylaş
 • Twitter Paylaş

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu öncülüğünde başlatılan çalışma ile Milli Mücadele Yıllarında Tokat’ı konu alan kitap hazırlanıyor.


Tokat Belediyesi Karşıyaka Mahalle Konağı’nda basın mensuplarına Kitapla ilgili tanıtım toplantısı düzenlendi. Tanıtım toplantısında konuşma yapan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Onbeşliler Diyarı, Şüheda yatağı Tokat’ta “Milli Mücadelede Tokat” konulu kitabımızı Belediyemiz Kültür Yayınlarından neşrederek şehrimize önemli bir hizmet sunmuş olacağız” dedi.


Başkan Eroğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları kaydetti:


"Geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez. Hamdolsun ecdadımızla ve şanlı tarihimizle her zaman övünüyoruz. Geçmişteki o güzelliklerle de evlatlarımıza bunları anlatarak nasıl medeniyetler inşa ettiğimizi ve gelecekle ilgili hangi mefkurelerimizin olduğunu da izah ediyoruz. Bizi biz yapan, bizi vatan duygusu ile bir araya getiren, bizi millet yapan özellikler de bunlar olsa gerek. İşte bu manada biz de Tokat’ımızda hem geçmişteki Tokat’ı atalarımız geçmişte nasıl oluşturmuş, Tokat’ta neler olmuş, Tokat’ta neler yapılmış, göreve geldiğimiz günden itibaren bunun heyecanındaydım.


Yani Milli Mücadelede Tokat nasıldı, o dönemlerde Tokat’ta hangi kahramanlar vardı, neler oldu, neler yapıldı, bunları muhakkak ki ortaya koyan hem bir taraftan Belediyemizin bir kültür yayını olsun, hem geçmişteki bu anıları, bu verileri, bu güzellikleri bir kitap haline getirelim hem de geleceğimiz dediğimiz kuşaklara bu güzel eseri bırakalım, birlikte istifade edelim istedik.  Çünkü Onbeşliler Diyarı Tokat diyoruz, şehitler diyarı Tokat diyoruz. Bu söz bu şehre boşuna verilmedi. Elleri kınalı, daha Onbeşinde bıyığı terlemeyen ama vatan deyince gözünü kırpmadan canını ortaya koyan dedelerimiz, atalarımız, Onbeşliler sayesinde bu vatanda yaşıyoruz.


Çanakkale Savaşı ve Onbeşliler, Tokat’tan Sarıkamış’a gidip dönemeyen 91. Alayımız, Bandırma vapurunda bir Tokat’lı Mustafa Vasfi Süsoy, Mustafa Kemal Atatürk’ün Tokatlı şoförleri gibi toplamda 23 farkı konunun işleneceği “Milli Mücadelede Tokat” kitabını Tokat sevdalıları ve yüreği Tokat diye heyecanla atan dostlarımız 350-400 sayfadan oluşan kitabı hazırlayacaklar. Çok kısa sürede hazırlamamız gerekiyor ki hem yapacağımız kitap fuarına,  hem de önümüzdeki 18 Mart Çanakkale anma programlarına yetişsin. Yaklaşık 3 ay bir sürede bu fedakarlığı bizlere yapan bu insanlar için yetiştirmek istiyoruz."


Kitap Danışmanlığını Doç. Dr. Alparslan Demir’in yapacağı Milli Mücadele’de Tokat Kitap Yayın Kurulu, Hasan Akar, Hasan Erdem, Cemal İncesoyluer, Hüseyin Alpay, Necati Güneş, Ahmet Turan Erdoğan, Kutluhan Saygılı’dan oluşuyor.


Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

 • Demokrat Arayış Gazetesi


  Etiketler : Tokat, Belediye, Kitap,

  YORUM YAZ

  BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
   Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

  Diğer GÜNDEM Haberleri

  Tümü

  E-BÜLTEN ABONELİK

  01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

  Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
  Tel: 0532 494 68 74
  Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
  Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]