• 0

24 Ocak 2018, 15:43 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat'taki Tarihi Yüksek Kahve Özüne Dönüyor

Tokat'taki Tarihi Yüksek Kahve Özüne Dönüyor

Tokat'ta 112 yıllık tarihi Yüksek Kahve'nin restorasyonunda sona gelindi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Behzat Bulvarı’nda devlet büyüklerinin konuşma yaptığı tarihi yüksek kahvenin turizme kazandırılması amacıyla geçen yıl başlatılan çalışmalarda önemli mesafe kat edildi.

 

Tokat’ın tarihi ve turistik değerlerinin daha da katlanması amacıyla restore edilen Yüksek Kahve çalışmalarında sona gelindi. Yüksek Kahvenin restorasyonu bu hafta biterek İl Özel İdaresi’ne Cuma günü teslim edileceği öğrenildi. Yüksek Kahvenin restorasyonu ile Tokat’ın tarihi ve turistik değerlerinin daha da katlanması amaçlanıyor.

 

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu Yüksek Kahve ile ilgili yaptığı açıklamada, kahvenin üst katının “Demokrasi Müzesi” olacağını ve üst katta da kafe tarzı bir yerin oluşturulacağını söyledi. Başkan Eroğlu, “Behzat Bulvarı ile Behzat Caddesinin kesiştiği köşede yer alan yapı, halk arasında Yüksek Kahve ismiyle tanınıyor. 19.yy sonlarında inşa edildiği düşünülen yapı, Tokat`ın siyasi tarihinde önemli bir buluşma noktası işlevi görmüş. Başta Atatürk olmak üzere her dönemde başbakanlar, bakanlar, milletvekilleri ve siyasetle uğraşan insanlar Tokat`a geldiklerinde Yüksek Kahve`de toplantılar düzenleyip, yapının balkonundan halka hitaben konuşmalar yapmışlar. İki Caddenin kesiştiği köşede yer alan ve konumuna göre biçimlenmiş yapı, iki katlı bir köşe yapısı. İkinci katı yarım yuvarlak alınlıkla sonlanan bölüm ve iki yan kanattan oluşan bir düzenlemeye sahip. Zemin kat ve birinci katı zamanla dükkânlara dönüştürülerek değişikliğe uğratılmış. İl Özel İdaremiz de bu değişikliklere devam ediyor. Restorasyon çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor.” dedi.

 

Behzat Bulvarı’nda yer alan ve Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Adnan Menderes gibi devlet büyüklerine konuşma mahalli olarak tarihi anlara şahitlik eden 112 yıllık tarihi kahve, Tokat Valiliği tarafından, turizme kazandırılması amacıyla yaklaşık 2 yıl önce 460 bin TL’ye satın alınmıştı.


Demokrat Arayış Gazetesi


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Demokrat Arayış Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]